Zašto vaš feedback ne daje efekat

U novoj kolumni Enisa Selmanović-Salkić, stručnjakinja za liderstvo i organizacijski razvoj, objašnjava kako feedback učiniti alatom koji mijenja ponašanje u timu.

Zašto vaš feedback ne daje efekat

Zašto je tako teško pričati s ljudima?

Ma nije teško, nego se to negdje usput zakomplikovalo. I nemamo šta tražiti krivce, svi smo pomalo doprinijeli tome. Kakva krasna generalizacija, ali istinita.

I da ne bude zabune, ne govorim o komunikaciji uopšteno, mada i tu ima more komplikacija. Ali, nemamo toliko vremena. Ni prostora.

Tema je komunikacija na poslu. Kolega sa kolegom. Kolege međusobno. Vođe sa timom, tim sa vođom. Timovi jedni s drugima. Onda još dodamo i eksterne partnere, saradnike, šta god i baš se lijepo zakuha.

Samo za potrebe ove priče, iskoristimo kao premisu, omiljenu floskulu pametara raznih - riba smrdi od glave. Tako i od vođe krenu komunikacijski problemi. Iz različitih razloga. A, ako u timu ima potencijala – onda se lijepo i prime i razgranaju.

Nekad zato što je vođa previše fin, pa od silnog uljepšavanja i hodanja po jajima - ne kaže ništa.

Nekad je zato što se vođa sa finoćom nije ni sreo, pa je predirektan i netaktičan - stalno se za nešto dernja, pa ga više niko ni ne doživljava. Jer proći će ga. Dok čekaju da ga prođe, traže drugi posao.

Tu su i sve nijanse između ove dvije krajnosti.

I naravno, kako pričaš - tako te i razumiju. Zastanimo ovdje za čas.

Ako pričaš lijepo i fino i uljepšavaš da sve pršti od ljepote, a želiš reći da ništa ne valja - šta će razumjeti ovaj koji te sluša? Pa da je sve super, normalno.

Ako se drečiš i stalno ništa ne valja i sve moraš ti i niko ne misli....šta će razumjeti onaj koji te sluša? Pa da traži drugi posao, jer ova dreka više nema smisla.

I to nas dovodi do teme, od davnina poznate - feedback. Iliti prevedeno - smislen razgovor u kojem su poruke prenesene i shvaćene, a dogovorilo se i kako dalje poslije toga. I odvija se na relaciji vođa - tim. U oba smjera.

Jednostavno da ne može biti jednostavnije, ali praksa se protivi. Jer praksa kaže: ma mi ti stalno pričamo; ja im govorim, ali džaba; kako to misliš da ja njih pitam radim li ja dobro - pa, ja sam šef! Da ne nabrajam dalje, jer praksa bi mogla i zaplakati.

Nego, dosta ovog epskog uvoda, da pređemo na stvar.

Kako se daje feedback? Jednostavno: ponašanje, efekat, posljedica.

„Ti stalno kasniš.“, a on kaže: „Znam.“ I nastavi da kasni, nije jutarnji tip pobogu.

Da pokušamo drugačije: „Već tri dana uzastopno kasniš na naš jutarnji sastanak. Svi te čekamo, zbog toga svi kasnimo sa ostalim obavezama. I onda se svaki dan nekome izvinjavamo i pravdamo i kasnimo. Molim te da dolaziš na vrijeme i ne kasniš. Ako ne možeš ispuniti taj minimum, onda moramo svi razmisliti da li treba biti dio ovih sastanaka i tima.“

Jeste ona prva verzija lakša i kraća. Jeste da je ova druga mini monolog. Jeste da u obje verzije postoji velika vjerovatnoća da će nastaviti kasniti. Ali, sa drugom verzijom - imate argumente i za sebe  i za tu osobu i još važnije - za tim. Tim sve gleda i sve čuje. Ako ne reagujete kako treba ili nikako, tim to vidi i donosi odluke. Koje uglavnom nisu dobre, za vođu.

Kako se prima feedback?

Jednostavno: bez kontranapada, bez ubjeđivanja, sa razumijevanjem. Prevashodno je da tražimo i pitamo. Ovdje nema mjesta egu, feedback od tima je alat. Bolje da znate, nego da bauljate u mraku neznanja.

Kako pohvaliti? Jer nije feedback samo za korigovanje, čuj mene kritike.

Pohvaliti dabome. Jednostavno: ponašanje, efekat, posljedica.

„Super si ovo odradio“, zvuči lijepo što yes yes. Ali, šta konkretno je super uradio?

„Ovu reklamaciju si riješio odlično, sam si našao rješenje, poslao zamjenski proizvod i riješio dostavu. Kupac je jako zadovoljan, a znamo koliko je bio ljut i spreman da prekine sve. Ti si mu riješio problem, spasio našu reputaciju i zadržao kupca. Bravo i hvala ti.“

Ko je dobar - dobar je i treba to znati. Ali i znati za šta tačno je dobar, pa da nastavi tim lijepim putem. 

Eto, vidite kako je to sve jednostavno da jednostavnije ne može biti.

Ako poslije ove sile slova i dalje mislite da vi to super radite, hajde da provjerimo da li je to baš tako.

Saznajte za dvije minute. Uradite ovaj mali kvizić https://feedback.consultor.ba/  i dobićete potpuno objektivan rezultat.

A, ako rezultat kaže da to može bolje, onda je tu 5 kratkih, jednostavnih i odmah primjenjivih lekcija koje će svaki dan dolaziti na mail koji upišete. Svaki dan po jedna, kao vitaminska tableta.

A, ako nećete - i to je ok. Al', jazuk dobre prilike.

O autorici:
Enisa Selmanović Salkić je stručnjakinja za liderstvo i organizacijski razvoj sa 20 godina iskustva u biznisu, te autorica prve bh. knjige o vođenju timova. Znanja je sticala u praksi i na obrazovnim institucijama: Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu, Chartered Institute of Personnel and Development, Harvard Business School, Harrison Assessment Certified Coach and Employee Development.

LinkedIn profil: Enisa Selmanović-Salkić